Pre základnú funkčnosť, spríjemnenie používania webu, analytické účely a v prípade udelenia súhlasu aj na účely cielenia reklamy využívame súbory cookies. Nastavenie vlastných preferencií cookies môžete kedykoľvek upraviť odkazom v spodnej časti stránok.


26. 10. 2017

Glutamín a všetko čo o tejto aminokyseline potrebujete vedieť.

BASIC GLUTAMINE

Glutamín predstavuje neesenciálnu aminokyselinu, ktorá tvorí podstatnú časť voľných aminokyselín vo svalových bunkách. Podporuje správne fungovanie svalových buniek a imunitného systému, tlmí katabolizmus bielkovín a zlepšuje dusíkovú bilanciu. Predstavuje dôležitý substrát pre biele krvinky. Jeho zníženie po náročnom dlhšie trvajúcom zaťažení môže viesť k jeho deficitu a zhoršeniu funkčnej zdatnosti bielych krviniek.

 

Glutamín je dôležitým prostriedkom pre nárast, ochranu a regeneráciu svalovej hmoty. Podávanie glutamínu podporuje tvorbu rastového hormónu a vytvára antikatabolický stav. Užívanie glutamínu je zvlášť užitočné počas redukčnej diéty pri obmedzení sacharidov.

 

Už pri dávke 2g sa zvyšuje hladina rastového hormónu 4 – 5 krát. Štúdie ukazujú, že športovec by mal denne prijať 0,5 – 1 g glutamínu, preto je suplementácia glutamínom tak dôležitá. Užívanie glutamínu je zvlášť užitočné počas redukčnej diéty pri obmedzení sacharidov.


Štruktúrny vzorec :

 

Vlastnosti glutamínu:

- zvyšuje syntézu bielkovín a glykogénu

- chráni pred katabolizmom (strate svalovej hmoty)

- zlepšuje činnosť imunitného systému

- zvyšuje hladinu rastového hormónu

- je primárnym zdrojom energie pre imunitný systém

- upravuje rovnováhu a metabolizmus bielkovín

- bráni produkcii kyseliny mliečnej vo svaloch

 

Dávkovanie glutamínu:

Všeobecne sa odporúča konzumácia 5 – 10 g rozdelených do dvoch denných dávok. Nie je však na škodu zvýšiť dávkovanie kľudne aj na dvojnásobok. Jednu dávku užívajte pred tréningom, druhú ihneď po jeho skončení a dvojnásobnú dávku užite tesne pred spaním.

 

Kúpiš tu

 

 

Autor: Jakub Baluch

zdroje : wikipedia.sk, glutamin.sk


NÁZORY A OTÁZKY NÁVŠTEVNÍKOV